Kestanbol Kaplıcaları

Kestanbol Kaplıcaları

Kestanbol Kaplıcaları (Antik kent TROA) İda’lı PARİS ve HELEN’in yaşadığı bölge ve Kür merkezidir. Kestanbol Kaplıcaları tarih öncesi Roma ve Büyük İskenderin Askerlerinin, Osmanlı döne- Minde de Kanuni Sultan Süleyman’ın Savaş gazisi Askerlerinin şifa bulduğu merkezdir. Kestanbol Kaplıcaları doğal tedavi merkezidir. M.Ö. 310 Yılında Büyük İskender’in komutanı Alexandr Troas’ın kurduğu Şehir Kestanbol Kaplıcalarının ortasında yer alır.
Bu zaman zarfında Kestanbol Kaplıcaları çok sayıda Medeniyete ev sahipliği etmiş, Alexandria Troas’ın kurduğu şehir hamamların ortasında bulunuyor. Kestanbol Kaplıcaları, Alexandria Troas kent kalıntıları ve Hamamına ev sahipliği yapan ilk kaplıca bölgesidir. Kestanbol Kaplıcaları (Alexandr Troas) şehri Bizans İmparatorluğuna başkent adayı olması nedeniyle bazı belgelerde eski İstanbul olarak anılmaktadır.

İlk olarak ANTİGONUS tarafından kurulan Kestanbol kaplıca şehri Büyük İskender tarafından büyütüldü. Romalıların eline geçen şehir Kestanbol Kaplıcalarını genişletti. Kestanbol Kaplıcaları 1895 Yılında onarıldı. Birinci Dünya savaşında yıkılan Kestanbol Kaplıcaları 1933 Yılında Onarılıp yeniden hizmete açıldı. Kestanbol Kaplıcaları üç ayrı kaynaktan çıkmaktadır. Kestanbol Kaplıcalarının kaynak suyu sıcsklığı 65-82 Santigrat derecedir, Kestanbol Kaplıcaları suyu Sodyum Klorür, Kalciyum ve Rado içermektedir. pH değeri 6,2-6-4 olup, Kestanbol Kaplıca suyunun Roma- tizmal rahatsızlıkların tümüne iyi geldiği biliniyor. Kestanbol Kaplıca Suyunun Gut hastalığının te- davisinde kullanıldığı ve iyi geldiği belgelerde yazıyor. Kapalı eko sistemde doğal haliyle günümüze taşınan Kestanbol Kaplıca suyu, eski İstanbul Suyu adıyla ilk olarak 22 Mart 1894 tarihinde institüt FRANCE üyesi ve Paris akademisi Profesörlerinden Arman COCUTİER tarafından tahlil ettirilmiştir. Kestanbol Kaplıcaları Suyunun, Raporda toplam mineralizasyonu’nun 22,527 gr/lt ve Radyoaktivitesi 35-40 Eman olarak belirlenmiştir. Kestanbol Kaplıca Suyunun 100 yıl sonra’da tahlilleri benzer sonucu göstermektedir. Kestanbo Kaplıca sının Su kaynağının kalibresini ve stabilitesini kanıtlamaktadır. Kes- tanbol Kaplıcası Jeolojik yapısı nedeniyle Suyunun ötesinde, Havasında ve Toprağında’da Radyoaktivite içermektedir.

Kestanbol Kaplıcasının Suyunda Dünyada ki hiçbir kaplıca suyunda bulunmayan 22 gr.Gibi İnanılmaz yoğunlukta mineral bulunmaktadır. Kestanbol kaplıcasının, gençlik Suyu olarak da bilinen Radonlu Sularının, Biyolojik Hücre yenilemesini arttırdığı, Hücre tamiri ve iyileşme sürecini tetiklediği Düşünülüp, ayrıca ağrı kesici ve sinirleri teskin edici özellikte olduğu bilinmektedir. Tarihi Kestanbol Kaplıca Suyumuzun, Eklem kireçlenmesi, iltihaplı ve eklem Romatizmasında, mekanik bel ve boyun fı- Tığında, spor yaralanmaları, kadın hastalıkları, Kalp ve Damar rahatsızlıkları, ortopedik, kas ve iskelet hastalıkları, Ameliyat komplikasyonları, Nörolojik, Sinir ve Baş ağrıları, Hemoroit, Gut, egzama, ankilo- Zan spondilit, kırık çıkık sekelleri, nefes darlığı, astım ve bronşit rahatsızlıklarında tedavi desteği sağladığı bilinmektedir.